Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
Estetik Dolgu ve Bonding

Estetik Dolgu ve Bonding

Estetik Dolgu ve Bonding

Estetik dolgu nedir sorusuna estetik bir dolgu şeklinde yanıt vermek mümkündür. Estetik dolgu dişin ön kırımlarında eksik parçalar için tamamlanan modelleme sonucunda uygulanır. Estetik dolgu ile ön dişlerde estetik bir duruşa ve gülüşe sahip olunması amaçlanır.

 

Estetik Dolgu Ne İşe Yarar?

Estetik dolgu ve bonding uygulaması olarak bilinen yöntem kırık dişler için en çok uygulanan yöntemdir. Ön dişlerde kırık bölge çok fazla değilse eğer estetik dolgu yaptırmak doğru bir seçenek olacaktır. Bonding uygulaması ile ayrık diş duruşu düzeltilebiliyor ve güzel gözükmeyen diş şekli bozuklukları da gideriliyor. Bonding uygulaması diş onarım yöntemleri arasında en pratik ve en hesaplı uygulamalardan birisidir. Estetik dolgu ile dişlerdeki renk ayrımları da düzeltmek de mümkündür.

 

Estetik dolgu işlemleri kırık dişleri düzeltmek, çürükleri onarmak, sararmış ve renk değişimi geçirmiş dişlerin rengini eski rengine kavuşturmak ve ideal bir şekle sokabilmek için yapılır. Diş şekli ile ilgili birçok işlem yine estetik dolgu ile sağlanabilmektedir.

 

Estetik Dolgu (Bonding Uygulaması) Nasıl Yapılır?

Estetik dolgu ağız içinde hasarlı bölgeleri onarmak için uygulanır. Estetik dolgu işlemlerinde duruma göre lokal anestezi yapılabilir ancak genellikle lokal anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Estetik dolgu işlemleri birkaç seansta bitebilen bir işlemdir ve ağrılı bir sürece sahip değildir.

 

Ağız içi estetik dolgu tasarımlarında altın oran baz alınarak onarılacak bölge için yeni bir kalıp hazırlanır. Hasta için ilk seansta genel muayene yapılır ve dolgu bölgesi için ölçü alınır. İkinci seansta ise hazırlanan kalıba göre estetik dolgu uygulaması yapılır. Estetik dolgu için öncelikle dolgunun yapılacağı dişin yüzeyi pürüzlerinden arındırılıp düzeltilir. Sonraki aşamada ise kompozit malzeme ile dolgu işlemi yapılır.

 

Estetik dolgu Ne Kadar Dayanıklıdır?

Estetik dolgu yani bonding uygulaması dişin iyi bakımına bağlı olarak uzun süreler sorunsuzca kullanılabilir. Çay, kahve ve sigara tüketen kişiler için renk değişimi riski bulunuyorsa da estetik dolu avantajları oldukça caziptir. Estetik dolgu yaptıranlar ağız içi hijyen kurallarına uyulduğu taktirde uzun yıllar estetik dolguyu güvenle kullanabilirler.

Önceki
E Max Kaplamalar
Sonraki
Hollywood Smile