Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
İnley Onley

İnley Onley

İnley Onley

İnley onley günümüzde çok yaygın olmayan ve çok fazla ismi duyulmamış bir diş hekimliği uygulaması çeşididir. İnley ve onley uygulaması çok fazla zarar görmüş dişlerde dikkatlice uygulanan bir operasyondur ve kaplama / dolgu yapılamayan dişler için uygulanır. İnley ve onley uygulamasında amaç çok yıpranmış ve aşınmış dişlerin mevcut durumunu iyileştirmek ve yıpranmanın ilerlemesini önlemektir. İnley ve onleyler kısmi kuron olarak da bilinmektedir.

 

İnley Onley Uygulaması Nedir?

İnley onley uygulaması ciddi zarar görmüş dişler için uygulanan bir yöntemdir. Bir azı dişinde dolgunun gerçekleşemeyeceği kadar büyük bir alan / hasar meydana geldiğinde ancak bir kuruna ihtiyaç duyulacak kadar da şiddetli bir deformasyonun olmadığı durumlarda inley ve onley diş restorasyon çalışması yapılmaktadır. İnley ve onley restorasyonu 2 ya da 3 tüberkülü eksik olan azı dişlerinde uygulanır.

 

İnley ve onleyler, bir yapboz parçası görünümüne sahip olarak dişe otururlar ve yapısal olarak dişin çoğunu kaplayan kuronlar kadar geniş değildir.  İnley ve onleyler azı dişi uçları arasındaki çiğneme yüzeyine yerleştirilir ve bu sayede bir veya daha fazla çıkıntının kapatılması sağlanır. Dişin yüzeyinde büyük bir çürük varsa ve bu çürüğün onarılması gerekiyorsa inley ve onley uygulaması en uygun seçenek olabilmektedir.

 

İnley Onley Uygulaması Nasıl Yapılır?

İnleyler ve onleyler diş için ölçü hazırlanıp laboratuvarda hazırlanır. Bu nedenle ilk seansta diş çürüklerden temizlenir ve boşluklar geçici dolgu maddesi ile doldurulur. Hastanın azı dişlerinden alınan ölçü ile hazırlanan inley ve onleyler geçici dolgu çıkarıldıktan sonra diş üzerinde provası yapılır. Provası alınan diş uygulamaya hazır olduğunda dişe yapıştırılır ve son olarak diş için cila yapılır.

 

İnley Onley Avantajları Nelerdir?

İnley onley avantajları şu şekildedir:

 

  • İnley ve onley restorasyon uygulamasında diş kaybı yaşanmaz. Çürük temizlenir ve diş yerleştirilir.
  • Dış etkenlere bağlı olarak zamanla renk değişimine uğramazlar.
  • İnley ve onleyler dişleri olduğundan daha sağlam ve daha korunaklı hale getirir.
  • Metal renk dolgular gibi estetik görünümden uzakta bir görüntüsü yoktur. Diş rengine yakın bir seçenektir ve estetik açıdan daha iyi sonuçlar alınır.
  • Toplamda iki seansta uygulama tamamlanmış olur.
  • İnley ve onley uygulama sonunda dişlere cila işlemi uygulandığı için bakteri oluşumu engellenir.
Önceki
İmplant Üstü Zirkonyum Dişler
Sonraki
Kanal Tedavisi